Ważne Dzień 07.09.2024 r

W dniu 07.09.2024 r., zgodnie z coroczną tradycją, w pierwszą sobotę września mieszkańcy Miasta i Gminy Solec nad Wisłą wraz z licznymi delegacjami stawili się na cmentarzu parafialnym „Piaski” w Solcu nad Wisłą 🕊️, przy zbiorowej Mogile Żołnierzy 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty, Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej oraz żołnierzy innych jednostek Wojska Polskiego 🇵🇱 poległych w walce na odcinku Ciepielów – Dąbrowa – Lipsko – Solec nad Wisłą oraz zamordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 r., by w duchu patriotyzmu oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność i niepodległość 🕯️.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej ✝️, której przewodniczył proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą ks. dr kan. Krzysztof Maj. Przywitał on poczty sztandarowe z OSP z Pawłowic, Przedmieścia Bliższego, Solca nad Wisłą oraz Publicznych Szkół Podstawowych z Pawłowic oraz z Solca nad Wisłą. W czasie homilii celebrans nawiązał do tragicznych wydarzeń września 1939 oraz podkreślał znaczenie największej ofiary, jaką złożyli uczestnicy walk z najeźdźcą ⚔️.

Po nabożeństwie głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, dr Małgorzata Szymańska. W swoim wystąpieniu Pani Burmistrz podziękowała księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej ✝️, a także przypomniała, iż spoczywający w tej zbiorowej mogile żołnierze oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce 🇵🇱. Podkreśliła także, że dla tych żołnierzy słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” były najważniejsze 🙏. Wiedzieli oni, że los żołnierza jest ciężki, lecz z wiarą i nadzieją poszli walczyć za Ojczyznę 🛡️.

Dalszą część uroczystości poprowadziła Pani Mariola Kolenda – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Solcu nad Wisłą. Kolejnym punktem uroczystości ku czci poległych i pomordowanych we wrześniu 1939 roku było złożenie przy tablicy pamiątkowej kwiatów i zniczy 🌸🕯️ przez delegacje: • Urzędu Miasta i Gminy Solec nad Wisłą, • Rady Miejskiej w Solcu nad Wisłą, • Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości Dziurków, Kłudzie, Przedmieście Bliższe, Przedmieście Dalsze oraz Solec nad Wisłą, • Publicznych Szkół Podstawowych z Pawłowic oraz Solca nad Wisłą, • Związku Harcerstwa Polskiego, • Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą oraz Jednostki Strzeleckiej 1005 Lipsko im. Dionizego Czachowskiego.

Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter ze względu na ceremonię odznaczenia tabliczką upamiętniającą Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski 🇵🇱 Antoniego Trela – uczestnika wojny obronnej 1939 r. i obrońcy Westerplatte ⚔️. Pani Mariola przedstawiła informacje dotyczące ś.p. Antoniego Treli uczestnika wojny obronnej 1939 r. i obrońcy Westerplatte, zmarłego w 1992 r., którego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Solcu nad Wisłą i wpisany został do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Tablicę z napisem „GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ” na grobie śp. Antoniego Treli umieścił Pan Łukasz Partyka – dowódca uroczystości. Na grobie weterana delegacje złożyły kwiaty 🌸 i zapaliły znicze 🕯️. Obecna podczas uroczystości była rodzina Weterana – córka wraz z mężem i wnuczką.

Kończąc uroczystości na cmentarzu prowadząca, Pani Mariola Kolenda, podziękowała księdzu Proboszczowi dr Krzysztofowi Majowi, księdzu Wikaremu Krystianowi Korba, Pani Burmistrz, delegacjom i wszystkim, którzy wzięli udział w tej doniosłej uroczystości 🙏.

Składamy serdeczne podziękowania ks. dr Krzysztofowi Majowi za pomoc i współpracę przy organizacji tego wyjątkowego dla lokalnej społeczności wydarzenia 🤝. Niech nigdy nie ustanie pamięć o tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny 🇵🇱🕊️.

« z 2 »

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*