Zabytkomania

Film  „Miasto królewskie Solec” bierze udział w ogólnopolskim konkursie filmowym „Zabytkomania 2017”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Miasto królewskie Solec Film

Twórcami filmu są: Tomasz Kasiński, Kuba Gawlik i Mateusz Tatarata, uczniowie klasy III gimnazjum w PSP Solcu, opiekunem jest Małgorzata Szot-Wróblewska. Informację o konkursie znalazł Kuba Gawlik i to on był inicjatorem powstania filmu, jednak bez zaangażowania Tomka Kasińskiego i Mateusza Tataraty realizacja byłaby niemożliwa. Jak podkreślają autorzy zależało im na wyeksponowaniu  duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego Solca i okolic. Z czasów świetności królewskiego miasta zachował układ przestrzenny, pozostałości zamku oraz nadane przez królów pastwisko Łążek i Las Solecki. Zdjęcia do filmu realizowali w Solcu i Piotrawinie.

Jak powiedzieli,  pragną aby film promował bogatą historię Solca oraz był medialnym przekazem materialnych i duchowych skarbów kultury naszej małej ojczyzny dla przyszłych pokoleń. Prace nad zdjęciami i montażem filmu trwały od 15 do 31 października.

W ramach regulaminowego pięciominutowego filmu zaprezentowane zostały najważniejsze zabytki Solca oraz mało znany obraz z I połowy XVII wieku, zatytułowany „Sąd na błoniach pod Solcem”. Obraz ten znajduje się w kościele w Piotrawinie.  Malarz przedstawił scenę sądu króla Bolesława Śmiałego nad biskupem Stanisławem, panoramę Solca z okazałym królewskim zamkiem, kościołami, spichlerzami i budynkami mieszkalnymi  oraz mostem łączącym dwa brzegi wąwozu tzw. „Głębokiej drogi”.  W miejscu, w którym według tradycji odbył się  sąd  królewski na tzw. Kępie nad Wisłą zbudowano w minionych wiekach kaplicę pw. św. Stanisława Biskupa.

Zaangażowanie młodych twórców w realizację filmowej  prezentacji dziedzictwa

minionych wieków oraz udział  filmu w konkursie „Zabytkomania” jest dużym sukcesem.

Dnia 15 listopada w budynku PSP odbył się premierowy pokaz filmu.

Reżyseria: Tomek Kasiński, Kuba Gawlik

Zdjęcia: Tomek Kasiński

Montaż: Kuba Gawlik, Tomek Kasiński

Scenariusz i lektor: Mateusz Tatarata

Opiekun: Małgorzata Szot-Wróblewska.

Na temat filmu opublikowany został artykuł w tygodniku „Gość Niedzielny”, a  rozgłośnia „Twoje Radio Lipsko” wyemitowała wywiad z autorami.

„Twoje Radio Lipsko” wywiad z autorami.

Mieszkańców gminy zapewne zainteresuje fakt, że w minionych wiekach do parafii  Piotrawin należał kościół filialny w Pawłowicach wraz z przyległymi miejscowościami (np. Kępą Piotrawińską). W  obu świątyniach posługiwali kanonicy krakowscy ponieważ parafia Piotrawin należała do Krakowskiej Kapituły Katedralnej, stąd związki z Katedrą na Wawelu.

Wyniki konkursu poznamy w grudniu.

DSC 5375

caNa tle obrazu Sad na boniach pod SolcemPrzygotowała: Małgorzata Szot-Wróblewska