Wieczór z Piosenką i Pieśnią Patriotyczną

9 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą odbył się  „Wieczór z Piosenką i Pieśnią Patriotyczną” z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.Słowami  papieża  Jana Pawła II „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba ją stale zdobywać na nowo” Wójt Gminy Solec nad Wisłą pan Marek Szymczyk   wprowadził w  atmosferę wieczoru. Podkreślił jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada. Pamiętając o ludziach, którzy uczynili wszystko co w ich mocy, aby uratować  naszą ojczyznę.

Młodzież przygotowana przez panią Izabelę Mgłosiek, Katarzyna Malesa, Dominika Woźna  z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  w Solcu nad Wisłą zaśpiewała: Piechotę,Biały Krzyż, Rotę przy akompaniamencie Jakuba Zakrzewskiego i  w  jego wykonaniu  wysłuchaliśmy kilka utworów instrumentalnych.

Następnie uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą: Julia Szołajska,  Kasia Kołacz,  Marysia Skalińska i Julia Pilas przy akompaniamencie pani Małgorzaty Szot-Wróblewskiej zaśpiewały pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących                 o niepodległość.Usłyszeliśmy piękną  recytację wiersza" Alarm" w wykonaniu Marysi Skalińskiej. Program przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Cieśli.

Powszechnie znane śpiewy żołnierskie  o ułanach,  rozmarynie, białych różach, czy piechocie określane mianem legionowych,  pieśni niepodległości głęboko zakorzenione  w naszej  tradycji przypomniał  Zespół  Śpiewaczy Powiślacy m.in. Warczą karabiny, Hej, hej ułani, Przybyli ułani, Jak długo w sercach naszych.

Miłym akcentem na zakończenie wieczoru było wspólne odśpiewanie: "Wojenko, wojenko"  i " O mój rozmarynie",  a  Wójt Gminy Solec nad Wisłą  dziękując wszystkim występującym , przypomniał zgromadzonym  , że  należy kultywować historyczne tradycje narodowe.  „Wieczór  z Piosenką  i Pieśnią Patriotyczną” wpisze się na stałe do kalendarza imprez naszej gminy.

Uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Fotoreportaż