Pierwsze Nadwiślańskie Święto Upraw Ogrodniczych

W minioną niedzielę 20 września w Pawłowicach odbyło się Pierwsze Nadwiślańskie Święto Upraw Ogrodniczych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Składało się ono z dwóch części:

- merytoryczno – wystawienniczej - poświęconej uprawom ogrodniczym, w czasie której miała miejsce wizyta na polach demonstracyjnych kapusty i maliny oraz prezentacje uznanych autorytetów branży ogrodniczej, w tym prof. dr. hab. Józefa Robaka. Swoje produkty prezentowały firmy nasienne, nawozowe oraz produkujące środki ochrony roślin, sprzęt ogrodniczy i sadowniczy.

Na stoisku firmy Procam lokalni sadownicy mogli sprawdzić dojrzałość zbiorczą jabłek.

Część artystyczna to m. in. obrzęd kiszenia kapusty w wykonaniu zespołu Powiślacy, rozstrzygnięcie konkursów: fotograficznego "Owoce, warzywa z naszych sadów i pól", kulinarnego „Kapusta w roli głównej” oraz konkursu na "Największe warzywo kapustne". Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z produktami regionalnymi przygotowane przez mieszkańców miejscowości Pawłowice. Goście mogli spróbować tam lokalnych wędlin, bigosu według Gospodyń z Pawłowic oraz pieczywa i słodkości z lokalnej piekarni.

Imprezę uświetnił występ gwiazdy wieczoru- folkowego zespołu Redlin.

Nadwiślańskie Święto Upraw Ogrodniczych to pierwsza tego typu impreza na Powiślu – mówi Wójt Gminy Solec nad Wisłą Marek Szymczyk. Jej celem jest wsparcie lokalnych producentów warzyw i owoców poprzez dostarczanie im wiedzy merytorycznej, a także promocję ich produktów w regionie, a nawet w Polsce. Mimo iż pogoda nam nie sprzyjała, to jestem bardzo zadowolony z frekwencji – zarówno w części merytorycznej jak i artystycznej. Tym samym jestem przekonany, że nasze Święto na stałe wpiszę się w kalendarz imprez w regionie.

foto w galerii