Narodowe Czytanie

_IMG_""

 W pierwszą sobotę września w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Solcu nad Wisłą, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, której celem jest popularyzowanie największych dzieł literatury polskiej. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które w 1822 roku zostały wydane w Wilnie i stały się początkiem epoki romantyzmu w Polsce. Utwory te, dzięki swemu ponadczasowemu przesłaniu, wnikliwemu przedstawieniu słabości ludzkiej natury i relacji społecznych, są uznawane za jedne z najlepszych dzieł literatury polskiej. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić bez nich dalsze dzieje naszej literatury.

W trakcie sobotniego spotkania fragmenty utworów czytali: Pan Burmistrz Marek Szymczyk, Pani Sekretarz Roksana Dąbrowska – Czerwonka, Pani Skarbnik Ewa Sikorska, Pani Mariola Kolenda Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, Pani Jolanta Kasprzycka, Pan Sławomir Lipski i Agnieszka Sobolewska W rolę lektorów wcielili się również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Solcu nad Wisłą, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą oraz młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przedmieściu Dalszym. Pozostali uczestnicy spotkania, którzy swą obecnością uświetnili to wydarzenie, z uwagą słuchali lektorów.

Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i zaangażowanie w tak ważne wydarzenie, propagujące ideę wspólnego czytania i odkrywania na nowo arcydzieł literatury polskiej.